את דיוויד לה שאפל הכרתי בפעם הראשונה בעת ביקור בחנות לספרי אמנות בקלן, גרמניה, מאחורי הכנסייה הגותית המפורסמת של העיר, הדום. אי שם בתפר בין שנת 1999 לשנת 2000, אני זוכרת את עצמי יושבת עם החוברת הענקית לא מפסיקה להתפעל מהצבעים של הצילומים, מהבגדים, מההגזמה של המימדים, חוסר הפרופרציה שבהם, בחלקם היתה תחושה שהוא יצר קולאז' של אימג'ים שאין שום אפשרות לשים אותם אחד לצד השני. אינספור סיפורים דימיוניים התרוצצו במוחי בעת הדפדוף בדפי החוברת הזו.

התמזל מזלי ובאותה התקופה הוצגה במוזיאון לאמנויות בקלן, עבודתו של מתיו בארני, אמן וידאו ארט מוכר. העבודה כללה שישה סרטי וידאו ארט ארוכים שהוקרנו על מסך גדול המזכיר הקרנה של בסרט בקולנוע. הסדרה, ששמה "קרימסטר" (בעברית: שריר מרים האשך), מתארת התרחשויות פנטסטיות ועמוסה באיקונוגרפיה ארוטית והומוארוטית שמאפיינת את עבודותיו של בארני. בעבודותיו של בארני קיימת נטייה לספקטאקל, בדומה לצילומיו של לה שאפל, רק שבמקום צילום שקפא בתנועתו, כאן יש תנועה ועוצמה המתפרצות מתוך המסך. באותה התערוכה, לצד הסרטים שהוצגו, הוצגה גם התפאורה והתלבושות של הסרטים. כאשר הם עצמם הופכים למיצב בחלל התצוגה.

מצרפת הצצה קצרה לטריילר של הסדרה

ומכאן, צצים להם בדימיוני קישורים לסרטים עלילתיים העוסקים בהזיות,פנטזיות ומוגזמויות כאלה ואחרות, ביניהם "ברזיל" של טרי גיליאם, "ארוחה עירומה" של דיוויד קרוננברג, "מסיכת המראה" של ניל גיימן ודייב מק'קין, אשר לא זכה לביקורות טובות אבל לדעתי הוא אחד הסרטים היפים והמקוריים מבחינת העיצוב שלו.

מודעות פרסומת